Miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bakuban bejelentette, hogy Magyarország és Azerbajdzsán megállapodott a Shah Deniz földgázmezőben való magyar részesedés vásárlásról, az is kiderült, hogy magyar oldalról a vevő az MVM. A magyar állami energetikai cég az azeri gázmező termelési megosztási megállapodásában 5%-os részesedést vásárolt, a gázértékesítést végző vállalatban pedig 4%-os részesedést. A megállapodás aláírása után az MVM tulajdonosi joggyakorlójaként Lantos Csaba energiaügyi miniszter is megszólalt, amelyben többek között azt hangsúlyozta, hogy ez a magyar energetikai vállalat történetének legnagyobb befektetése, amelyhez a cég nem kap állami költségvetési támogatást, azt teljes egészében saját forrásokból finanszírozza.
"Megállapodás született arról, hogy Magyarország részesedést vásárol a világ egyik legnagyobb földgázmezőjében, amely itt található Azerbajdzsánban" - jelentette be a történelmi megállapodásként aposztrofálva a fejleményt Bakuban Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter rámutatott, hogy a megállapodás nyomán Magyarország ellátásbiztonsága új dimenzióba léphet, mivel "a földgázszükségletünk egy komoly részével mi magunk fogunk tulajdonilag rendelkezni". Frissítés! Délután az is kiderült, hogy az MVM vett 4, illetve 5 százalékos részesedést a gázmezőben és az értékesítést végző cégben, amelyről itt írtunk bővebben. Frissítés 2! Az MVM részesedésvásárlása után tulajdonosi joggyakorlóként Lantos Csaba energiaügyi miniszter is megszólalt, aki többek között azt emelte ki, hogy ez a magyar energiavállalat történetének legnagyobb befektetése, amelyet a saját erőforrásaiból finanszíroz.
Magyarország tudomásul veszi a Shah Deniz konzorcium döntését, ugyanakkor annak a lehetőségét is megvizsgálja, hogy a belső piaci integráció előrehaladtával a már létező vezetékeken és interkonnektorokon keresztül Magyarországra is érkezzen azerbajdzsáni eredetű földgáz - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az MTI-vel.
A Nabucco Gas Pipeline International GmbH pénteken sajnálatát fejezte ki, hogy vezetéke, amely a tervek szerint a Shah Deniz mező évi 10 milliárd köbméternyi gázforrását szállította volna Európába, nem valósulhat meg - számol be az MTI.
A Törökországból érkező nyugtalanító hangok az "arab tavasz" árnyékában újabb elemmel gyarapítják az Európa jövőbeni energiabiztonsága körüli kérdéseket. Törökország az EU számára kulcsfontosságú szerepet tölt be az új gázforrások becsatolása szempontjából, megkerülhetetlen hídként fekszik a Kaszpi-térség ásványkincsei és Európa felvevő piaca között. A Déli Energiafolyosó irányát meghatározó döntés június végén várható, vagyis heteken belül eldőlhet, hogy a Magyarország számára kedvezőbb Nabucco, vagy a Dél-Olaszországot célzó TAP-gázvezeték épülhet meg. Akármelyik kezdeményezésre is esik az azeri gázt felkínáló Shah Deniz konzorcium választása, stabil Törökország nélkül egyik sem életképes.
Optimizmus és aggodalom keveréke a Fed Bézs Könyvében.
Komolyan nekimentek a dohányosoknak.
Nem nyugszik az amerikai fizetőeszköz.
Az újabb intézkedésektől sem fél Peking.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.
Befutott a decemberi adat.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.